radishes-430888_1920

Odmiany rzodkiewki

Rzodkiewka ceniona jest w naszym kraju, widać to po jej chętnym uprawianiu. Co ciekawe posiada ona dość niską wartość kaloryczną oraz duże bogactwo składników odżywczych, takich jak witamin C oraz witaminy z grupy B oraz wapń, żelazo oraz fosfor. Rzodkiewkę wysiewa się do gruntu mniej więcej od wczesnej wiosny, aż do końca okresu jej wegetacji. Konieczne jest wysianie rzodkiewki na stanowisku nasłonecznionym w glebie lekkiej o dużych zasobach i dobrej przepuszczalności oraz niskiej zawartości azotu. Zaleca się rozstawę uprawy mniej więcej do 20 centymetrów pomiędzy rzędami.
To co najważniejsze w uprawie rzodkiewki, to przede wszystkim regularne jej podlewanie. Jeśli będziemy ją nieregularnie podlewać, to musimy liczyć się z tym, że może to spowodować pękanie korzeni. Jeśli natomiast będziemy ją podlewać zbyt obficie, to może to przyczynić się do przerostu liści w zamian za rozwoje korzeni. Rzodkiewkę możemy zbierać już po okresie 4 tygodni od wysiewu. Nie należy rzodkiewki zbyt długo przetrzymywać w gruncie, może bowiem ona parcieć, dlatego najlepiej dojrzałe rzodkiewki zbierać od razu.
Odmiany rzodkiewki są liczne. Mamy rzodkiewkę Carmen, która nadaje się do całorocznej uprawy gruntowej. Odznacza się wysokim stopniem plenienia. Wymaga stanowiska, które jest dobrze nasłonecznione. Długość wegetacji tego warzywa wynosi 35 dni. Kolejną odmianą jest rzodkiewka Fiesta, która jest odmianą wczesną. Najlepiej sprawdza się jako odmiana siana pod osłonami w okresie lutego. W polu możemy wysiewać ją już w marcu. Inną odmianą jest rzodkiewka Silesia, która uprawiana jest pod osłonami, zbierana jest późną jesienią, a wysiewa się ją w sierpniu, aż do końca września. Jej korzenie są wydłużone i walcowate. Liczne odmiany rzodkiewki pozwalają na wybór tej, która najbardziej nam odpowiada. W zależności od pory jej wysiewu oraz rodzaju uprawy (pod osłonami lub nie). Jeśli jesteśmy totalnymi amatorami w uprawie rzodkiewek, to warto poprosić sprzedawcę, który doradzi nam w tej kwestii.