tomatoes-709345_1920

Nawożenie pomidorów

Pomidory cieszą się niesłabnącą popularnością, może dlatego, że sposobów na ich spożycie jest całkiem sporo. Można jeść je na surowo, nie tracą również na wartości jako przetwory. Nie są trudne w hodowli, jednak zważywszy na to, że sprowadzono je z Ameryki wymagają one pewnych specjalnych warunków cieplnych. Przede wszystkim przez posadzeniem pomidorów w ziemię należy je rozsadzić do doniczek i postawić w ciepłym miejscu by mogły dojrzeć. Po tym jak wyrośnie z nich roślina możemy ją przesadzić do ziemi. Z racji klimatu najlepiej uprawiać go pod osłonami, ponieważ jest wrażliwy na niskie temperatury. Nawet w maju może być mu jeszcze za zimną na zewnątrz. Kilka dni przed przesadzeniem należy ograniczyć dostarczana mu ilość wody.

Podczas rozsadzania należy pamiętać o zachowaniu odległości pomiędzy sadzonkami pomidorów, aby nie zabierały sobie wzajemnie światła i wody. Należy pamiętać również o regularnym dostarczaniu wody. Dobrze trzymać się zasady – rzadziej, ale intensywniej, lejąc wodę bezpośrednio do ziemi, a nie na liście rośliny. W przypadku uprawy wysokich odmian, należy zadbać o podpory z racji dość mało wytrzymałych pędów. Jeśli którakolwiek z części rośliny zostanie zaatakowana przez chorobę, to pozbywamy się tej części, po to by nie została przeniesiona na inne jej części. Wymiatamy również opadłe liście i wyrywamy chwasty.

Podczas hodowli pomidorów nie należy również zapominać o nawożeniu pomidorów. Zaczynamy od nawożenia obornikiem jesienią lub wczesną wiosną, kiedy ziemia jest jeszcze pusta. Kilka dni przed posadzeniem pomidorów należy również nawieźć ziemię gnojówką. Pamiętajmy o rozcieńczeniu gnojówki, aby nie spalić roślin. Gnojówka sprawdza się dobrze również w przypadku walki z chorobami i szkodnikami. Nawożenie pomidorów może się odbyć również za sprawą specjalnie do tego przygotowanych środków chemicznych.